Moderný a obľúbený sadrokartón
Sadrokartón a jeho využitie
Sadrokartón sa používa ako najvhodnejší materiál pre svoju váhu, jednoduchú manipuláciu, rýchly postup stavby, ľahkú opraviteľnosť, ekonomickú efektivitu, neobmedzenosť rozmerov, finančnú dostupnosť.
Sadrokartón bol prvýkrát vyrobený v USA na začiatku 20. Storočia. Po jeho uvedení na trh odštartovala revolúcia v takzvanom suchom stavebníctve. Sadrokartón sa vyrába z papiera a sadry.
Sadrokartón je ľahký, pevný, dobre opracovateľný, nehorľavý, prepúšťa vodnú paru. Sadrokartón sa používa ako izolačný materiál. Izoluje proti hluku a v menšej miere proti úniku tepla. Pri zatepľovaní sa pod sadrokartón pridávajú ďalšie izolačné materiály, ako je sklená vata, polystyrén alebo minerálna vlna. So sadrokartónom sa výborne a rýchlo pracuje. Sadrokartón je možné po montáži ďalej upravovať. Je vhodný k maľbe, tapetovaniu alebo obkladaniu všetkými druhmi obkladových materiálov. Sadrokartón má široké spektrum využitia. Najčastejšie sa využíva na stavbu sadrokartónových priečok, podhľadov, akustických podhľadov, obkladanie a zatepľovanie stropov, alebo sa dá využiť ako podklad pre plávajúce podlahy.
Typy sadrokartónu sú rozlíšené podľa farebného rozlíšenia
Biely (šedivý) klasický sadrokartón, zelený do vlhkého prostredia, čevený protipožiarny, ružový do vlhka s extrémnym zaťažením (možnosť aj vonkajšieho použitia), klasický s plechom - bezpečnostný.
Ak sa chystáte na rekonštrukciu bytu, vyberte si realizačnú firmu zo zoznamu stavebných firiem na Stavebnik.sk, v sekcii Omietky, interiérové obklady. Využite tiez možnosť vyžiadať si od vybratých firiem cenovú ponuku na stavebné práce cez dopytový systém.
Sadrokartón môžeme použiť aj vo viacerých vrstvách. Zo sadrokartónu môžeme tvoriť priečky, predsteny, stropy, šikminy, obloženie veľkých i malých častí. Môžeme ho ohýbať, tvarovať do kruhov a rôznych iných polôh. Všetky priečky, kde sa používa kovová konštrukcia so sadrokartónovým záklopom, sa nedajú použiť ako nosná stena. Priečky môžu mať podľa sily od 75mm až po požiadavky zákazníka. Sadrokartón možné aj lepiť a vyrovnať s ním murované priečky pri rekonštrukcii bytových aj nebytových priestorov. Technologické riešenie sadrokartónových systémov má svoje špecifiká, ktoré sú dané výrobcom. Je potrebné dodržať nepreberné množstvo jednotlivých postupov. Z dôvodov tepelných a zvukových vlastností je potrebné, aby bolo všetko tak ako má byť. V priečkach, predstenách, šikminách, ale aj v stropoch zo sadrokartónu sa dajú schovať všetky elektroinštalácie, odpady, kúrenie, voda a ďalšie inštalácie. Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou využitia sadrokartónu, je jednoduchosť maľovania a dekorovania jeho povrchu. Dá sa naň nalepiť obklad glazúrovaný, drevený a iné.
Základné suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu sadrokartónu, sú sadra, papier a voda. Z celého procesu výroby je najnáročnejšia výroba papiera. Papier musí byť pevný, niekoľkovrstvový, podľa presne stanovených noriem. Tento typ papiera sa vyrába len v niekoľkých papierňach v Európe. Vďaka tomuto papieru drží sadrokartónová doska pohromade. Špeciálny papier vnútri dosky zabezpečuje jej pružnosť. Sadra použitá v sadrokartónových doskách sa od bežnej sadry veľmi nelíši. Technológia výroby sadrokartónových dosiek je veľmi ekologická. Sadrokartón sa montuje väčšinou na hliníkovú konštrukciu, po montáži nasleduje tmelenie a brúsenie sadrokartónu.
O tom, že sadrokartónové konštrukcie nemusia byť strohé a geometricky presné vás presvedčia uvedené fotografie.
Ďalšie zaujímavé články o moderných stavebných materiáloch, betóne či sadrokartóne v článku Sadrokartónové priečky na portáli Stavebnik.sk
Foto: foto-remonta.ru
(i.n.)